Każda kobieta powinna pamiętać o utrzymaniu prawidłowej mikroflory biologicznej w pochwie, drogach rodnych. Dzięki temu można zapobiec i wyleczyć wiele nieprzyjemnych infekcji intymnych. Aby przywrócić pochwie właściwe pH, należy zadbać o przyjmowanie tzw. probiotyków ginekologicznych. Czym dokładnie są te preparaty? Jaki jest ich sposób działania? W jakich sytuacjach naprawdę warto po nie sięgać?
Czym są probiotyki ginekologiczne?
Probiotyki ginekologiczne to specjalne preparaty farmakologiczne, zawierające różne rodzaje żywych szczepów bakterii kwasu mlekowego (głównie bakterie z rodzaju Lactobacillus), wchodzących w skład fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy. Ich zadaniem jest zatem przywrócenie prawidłowego środowiska bakteryjnego pochwy.
Probiotyki ginekologiczne są w pełni bezpieczne. Nie mają działań niepożądanych. Pomagają pochwie przywrócić prawidłowe pH (w warunkach naturalnych ma ona odczyn kwaśny), które stanowi prawdziwą ochronę przed rozwojem różnych infekcji intymnych.
Rodzaje probiotyków ginekologicznych
Probiotyki ginekologiczne mogą być dostępne w dwóch kombinacjach – jako preparaty doustne lub dopochwowe. Spośród tych drugich wyróżniamy:
- tampony probiotyczne,
- żele dopochwowe,
- kapsułki lub globulki dopochwowe – najczęściej wybierane.
Charakterystyka poszczególnych probiotyków ginekologicznych dopochwowych
Kapsułki i globulki dopochwowe to najczęściej wybierany probiotyk ginekologiczny, przyjmowany takim sposobem. Mogą zawierać w sobie nie tylko bakterie kwasu mlekowego, ale i kwas hialuronowy, witaminę C i E, inulinę, kwas foliowy. Wpływają na nawilżenie błony śluzowej pochwy i przyspieszenie jej regeneracji.
Tampony probiotyczne chronią przed infekcjami, przywracają właściwe pH pochwy, odbudowują jej florę bakteryjną – to wiadomo. Warto jednak dodać, że absorbują też krew menstruacyjną (można je stosować w trakcie miesiączki). Wydzielają bakterie kwasu mlekowego pod wpływem ciepła i wilgoci. Często wybierają je aktywne kobiety, uprawiające dużo sportu i chodzące na basen.
Żele probiotyczne skutecznie łagodzą podrażnienia okolic intymnych. Jak wszystkie inne ginekologiczne probiotyki dopochwowe, przywracają prawidłowe pH pochwy. Probiotyk w żelu nakłada się na okolice krocza i zewnętrzne narządy płciowe.
Działanie probiotyków ginekologicznych
Działanie probiotyków ginekologicznych jest uzależnione od tego, w jakiej postaci są przyjmowane. Preparaty stosowane dopochwowo utrzymują odpowiednią kwasowość pochwy. Nie dopuszczają, by wewnątrz niej rozwinęły się patologiczne, chorobotwórcze szczepy bakterii, które mogą doprowadzić do zakażenia pochwy, górnych partii układu rozrodczego. Nie pozwalają także na rozwój grzybów, pierwotniaków.
Doustne probiotyki ginekologiczne mają podobne działanie. Wpływają także na działanie innych części organizmu – zapobiegają niekorzystnym zmianom flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, zdarzającej się np. podczas intensywnej, długotrwałej antybiotykoterapii. Dlaczego tak się dzieje? Bakterie kwasu mlekowego są bardzo oporne na toksyczne działanie innych bakterii, chemioterapeutyków, silnych antybiotyków (jednocześnie nie zaburzając procesu leczenia). Nie dopuszczają, by doszło do groźnej grzybicy przewodu pokarmowego.
Dlaczego jeszcze warto stosować probiotyki ginekologiczne? Korzyści
Mając na uwadze inne korzyści wynikające ze stosowania probiotyków ginekologicznych, należy skupić się na ich doustnej formie. Owa forma bakterii kwasu mlekowego wykazuje działanie ogólnoustrojowe. Udowodniono, że pomaga w leczeniu różnych stanów zapalnych i schorzeń. Mowa o:
- biegunce poantybiotykowej lub ostrej biegunce infekcyjnej,
- martwiczym zapaleniu jelit,
- chorobie Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego,
- chorobie wrzodowej.
Kiedy kobiety powinny stosować probiotyki ginekologiczne?
Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na suplementację probiotyków ginekologicznych wtedy, kiedy istnieje prawdopodobieństwo wzrostu pH ich pochwy. Czynnikami, które wpływają na taki stan, jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, częsta zmiana partnerów seksualnych, niewłaściwa higiena części intymnych, stosowanie antybiotyków, częste korzystanie z basenu czy jacuzzi.
To jednak nie wszystko. Probiotyki ginekologiczne są bezpieczne, dlatego kobiety mogą stosować je profilaktycznie – by zapobiegać namnażaniu się groźnych bakterii wywołujących zakażenia układu rozrodczego. Jeśli pojawi się stan zapalny pochwy (np. po stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, przeciwrzęstkowych), również należy suplementować preparaty z dobroczynnymi bakteriami kwasu mlekowego. To konieczność w przypadku wystąpienia objawów infekcji intymnych, np. przykrego zapachu z pochwy, upławów, swędzenia pochwy i sromu.
Probiotyki ginekologiczne powinny być profilaktycznie stosowane u kobiet, które mają tendencję do nawracających infekcji intymnych.
Czy probiotyki są bezpieczne?
Probiotyki ginekologiczne są w pełni bezpieczne – to fakt. Jeśli pojawiają się drobne działania niepożądane (bardzo rzadko), są to: swędzenie, pieczenie, ból okolicy podbrzusza, nadmiar wydzieliny pochwowej. Takie sytuacje dzieją się jednak u tych osób, które wykazują nadwrażliwość na któryś ze składników probiotyku. W takim wypadku należy unikać tego konkretnego leku. Ginekolog pomoże poradzić, po jaki podobny preparat sięgnąć.