Przejdź do treści
Strona główna » Jaki kolagen wybrać? Czym się kierować?

Jaki kolagen wybrać? Czym się kierować?

Suplementacja kolagenem pomaga przeciwdziałać oznakom starzenia i może wspomóc organizm w lepszej regeneracji. Jednak aby osiągnąć widoczne efekty, należy starannie wybrać suplement diety z kolagenem.
Czytaj uważnie, aby dowiedzieć się, czym kierować się podczas wyboru najlepszego suplementu diety z kolagenem.

Czym jest kolagen?

Czy słyszałeś kiedykolwiek o kolagenie? W ostatnim czasie stał się on coraz bardziej popularny, a jego właściwości są coraz częściej doceniane na wielu różnych frontach.
Kolagen to związek, który spośród wszystkich białek w ludzkim organizmie, występuje w największej ilości. Zbudowany jest z ok. 1050 aminokwasów, a organizm ma zdolność do samodzielnego syntezowania odpowiednich sekwencji tripeptydów, które tworzą strukturę kolagenu.
Choć kolagen jest naturalnie wytwarzany przez organizm, to zdolność do jego syntezy maleje wraz z wiekiem. Ponadto w niektórych przypadkach zapotrzebowanie na kolagen może się zwiększać, a przez to jego produkcja w organizmie może nie być wystarczająco wydajna.
Kolagen odgrywa ważną rolę w organizmie, ponieważ zapewnia spójność, elastyczność i regenerację wszystkich tkanek, a także odgrywa zasadniczą rolę w ich wytrzymałości i elastyczności. Bez tego białka organizm nie jest w stanie optymalnie funkcjonować i ulega procesowi szybkiego starzenia się.
Niestety od 25 roku życia zapasy kolagenu w organizmie maleją, co nieubłaganie prowadzi do starzenia się całego organizmu. Zjawisko to przyspiesza z czasem i u kobiet nasila się w okresie menopauzy.
Jak możemy z tym walczyć? Odpowiedź jest prosta. Poprzez odpowiednie spożycie kolagenu, a także aminokwasów, które są niezbędne do jego syntezowania.

Czym kierować się przy wyborze kolagenu?

Na rynku dostępnych jest wiele kolagenowych suplementów diety. Różni producenci oferują nam wiele formuł preparatów, od proszków, przez kapsułki, aż po kolagenowe żelki. Wszystkie suplementy mogą różnić się od siebie dawką samego kolagenu, procesem produkcji, czy jakością głównych substancji aktywnych. Jednak istnieją pewne kryteria, które pozostają niezmienne i to właśnie one stanowią podstawę tego, czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego suplementu diety. Wybierając kolagen, skup się na dwóch najważniejszych czynnikach — rodzaju kolagenu i jego pochodzeniu.

Różne rodzaje kolagenu

W organizmie znajduje się około 28 typów kolagenu, jednak kolageny występujące w największej ilości to typy I, II i III. Wszystkie trzy stanowią prawie 90% tych białek w organizmie. Właśnie dlatego to właśnie te rodzaje możemy znaleźć w większości kolagenów dostępnych w postaci suplementów diety. Jakie pełnią funkcje?

Kolagen typu I

Kolagen typu I jest najbardziej rozpowszechnionym białkiem w organizmie. Odgrywa kluczową rolę w strukturalnym wspieraniu kości, tkanki łącznej, narządów czy naczyń krwionośnych.
Ten rodzaj kolagenu charakteryzuje się niesamowitą elastycznością. Jego odpowiednia ilość przyczynia się do wolniejszego powstawania zmarszczek i promuje elastyczność skóry. Kolagen typu I pomaga również utrzymać nawilżoną i zdrową skórę.
Naturalne jest to, że im człowiek jest starszy, tym bardziej zmniejsza się ilość kolagenu typu I w organizmie. Jeśli zależy Ci na poprawie kondycji skóry, włosów i paznokci, a przy tym opóźnieniu procesów starzenia, warto sięgnąć po kolagen typu I.

Kolagen typu II

Kolagen typu II występuje w chrząstce, zapewniając jej elastyczność i sprężystość. Tkanka ta jest ważnym elementem wielu części ciała, jednak kluczową funkcję pełni w budowie stawów, chrząstek i ścięgien. Ten typ kolagenu jest niezwykle ważny dla zdrowia całego układu kostnego. Regularne przyjmowanie suplementu diety z kolagenem typu II doskonale sprawdzi się w przypadku sportowców, a także osób z chorobami stawów, czy kości.

Kolagen typu III

Kolagen typu III należy do kategorii białek fibrylarnych. Dzięki włóknom z rozgałęzieniami utrzymuje elementy odpowiedzialne za wytwarzanie komórek krwi. Bierze również udział w gojeniu się ran. Ponadto kolagen typu III bierze udział w budowie ścian układu pokarmowego. Ponieważ ten typ kolagenu występuje również w skórze właściwej, działa on w synergii z kolagenem typu I. Właśnie z tego powodu typ III często występuje w kolagenowych suplementach diety w towarzystwie kolagenu typu I, a jego regularne przyjmowanie przynosi bardzo podobne efekty.

Kolagen wołowy czy morski — jaka jest różnica?

Większość kolagenowych suplementów diety pochodzi z różnych źródeł zwierzęcych, z których najbardziej powszechne są bydło, świnie i gatunki morskie, takie jak ryby, a także (o dziwo!) meduzy i gąbki. Do mniej popularnych źródeł należą drożdże i bakterie genetycznie modyfikowane.
Dwa najczęściej używane źródła kolagenu to morski i wołowy. Przyjrzyjmy się dokładniej obu tym rodzajom.

Kolagen wołowy

Kolagen wołowy pochodzi od krów. Dokładniej rzecz ujmując, produkowany jest ze skóry, kości i mięśni bydła hodowlanego. Właśnie dlatego szczególnie ważne jest, aby wybierać sprawdzonych producentów, którzy w produkcji suplementów diety współpracują z hodowcami oferującymi najwyższą jakość.
Kolagen wołowy zawiera zarówno kolagen typu I, jak i III. Ja wyżej wspomnieliśmy, kolagen typu I jest najbardziej liczną formą kolagenu występującą w organizmie, podczas gdy typ III znajduje się w naszym układzie pokarmowym i jest niezbędny do prawidłowej regeneracji wyściółki jelit. Ponieważ kolagen wołowy zawiera więcej typu III, może być najlepszy dla osób z problemami jelitowymi.
Ponadto, kolagen wołowy jest często nieco tańszy niż kolagen morski.

Kolagen morski

Kolagen morski składa się głównie z kolagenu typu I, z niewielkimi ilościami kolagenu typu II. Jest pozyskiwany ze skóry, ości i łusek ryb. To sprawia, że jest bogatym źródłem peptydów kolagenowych. Po wyekstrahowaniu kolagenu z ryb następuje jego rafinacja, w celu wyprodukowania bezsmakowego proszku, który może być stosowany bezpośrednio jako suplement lub może być poddany dalszej obróbce w celu stworzenia różnych formuł suplementów.
Pod względem chemicznym kolagen morski, w porównaniu do kolagenu wołowego, jest znacznie mniejszy, a dzięki temu lepiej przyswajalny w organizmie. W rezultacie przyczynia się to do lepszych efektów, jakie może zapewnić regularna suplementacja kolagenem.

Zasadniczo, zarówno kolagen wołowy, jak i morski zapewniają prawie takie same korzyści. Oba są świetne dla skóry, włosów, jelit i zdrowia kości. Jednakże kolagen wołowy jest nieco tańszy i może być lepszym wyborem dla osób z problemami jelitowymi. Z drugiej strony, kolagen morski może być lepszym wyborem dla osób chcących uzyskać szybsze rezultaty z kolagenu, dla tych, którzy mają problemy ze skórą i włosami oraz dla tych, którzy nie jedzą produktów pochodzenia krowiego.

Podsumowanie — jaki kolagen wybrać?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby i oczekiwania.
Niemniej jednak nie ma wątpliwości co do tego, że najlepiej zdecydować się na kolagen wyprodukowany przez producenta, który oferuje najwyższą jakość.
Na skuteczność działania kolagenowego suplementu diety mają wpływ zarówno typ i pochodzenie wykorzystanego kolagenu, jak i sposób produkcji, stężenie substancji aktywnej, czy forma kolagenu.
Jeżeli już wybrałeś swój typ i pochodzenie kolagenu, zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie dokładnie wczytaj się w etykietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *