Przejdź do treści
Strona główna » Jak wybrać właściwy kolagen. Czym należy się kierować?

Jak wybrać właściwy kolagen. Czym należy się kierować?

Ubytek kolagenu najczęściej jest zauważany na skórze. Staje się ona mniej jędrna, traci nawilżenie, a także pojawiają się zmarszczki i blizny. Samo stosowanie kosmetyków z kolagenem może nie przynieść oczekiwanych efektów, dlatego coraz więcej osób sięga dodatkowo po suplementy diety. Występują one w postaci kapsułek, tabletek, a także proszku do rozpuszczenia w wodzie. Czym się kierować poszukując kolagenu?

Z czego zbudowany jest kolagen?

Kolagen jest białkiem budulcowym, które znajduje się w wielu różnych tkankach. Występuje w skórze, więzadłach, stawach, ścięgnach, kościach, narządach wewnętrznych, zębach i rogówce oka. Zbudowany jest z aminokwasów, zwłaszcza z glicyny i proliny, a także hydroksyglicyny i hydroksyproliny. 

Pod wpływem różnych czynników może on zmieniać swoją strukturę. Zmiany hormonalne, choroby, a także częste opalanie się i stosowanie kosmetyków zawierających składniki drażniące, mogą przyczyniać się do przyspieszonego rozpadu jego włókien. Ubytki tego białka powodują problemy z poruszaniem się, bóle stawów, a także zwiększone wypadanie włosów oraz pojawianie się zmarszczek. 

Działanie kolagenu

Kolagen jest nazywany białkiem młodości, głównie ze względu na to poprawia on gładkość, elastyczność i jędrność skóry. Wiąże wodę w skórze, dzięki czemu jest ona nawilżona, miękka i bardziej gładka. Kolagen jest produkowany przez organizm, jednak po 25. roku życia jego ilość w organizmie zmniejsza się. Pojawiają się zmarszczki, bruzdy, skóra zaczyna się łuszczyć. Ubytki tego białka można zaobserwować również w kondycji włosów. Stają się suche, łamliwe i nadmiernie wypadają. 

Kolagen zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie stawów. Jego ubytki powodują ból, utrudniają poruszanie się i zmniejszają mobilność. Jest on niezbędny w zrastaniu się kości po złamaniach. Wspiera procesy regeneracyjne, poprawia ich strukturę i ruchomość. Kolagen ułatwia gojenie się ran oraz tworzenie się blizn. 

Ubytki kolagenu można zaobserwować, obserwując swoją skórę. Staje się ona mniej jędrna, przesusza się i traci owal. W stawach można usłyszeć charakterystyczne dźwięki podczas zmiany pozycji. 

Rodzaje kolagenu

Obecnie istnieje ok. 30 rodzajów kolagenu, które są zlokalizowane w różnych miejscach ludzkiego organizmu. Najbardziej rozpowszechniony jest kolagen typu I. Występuje on w ścięgnach, a także tkance łącznej kości, tworzącej blizny oraz tkance podskórnej. Jest on również obecny w skórze. U młodych, zdrowych osób kolagenu jest najwięcej, dzięki czemu skóra jest jędrna, elastyczna i odpowiednio nawilżona. 

Kolagen typu drugiego znajduje się w chrząstkach stawowych. W procesie tworzenia się blizn bierze udział kolagen typu III. Tworzy on włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej. 

Producenci suplementów diety zawierających kolagen, często dokładnie opisują, jakie przeznaczenie ma ich produkt. Kolagen przeznaczony do poprawy funkcjonowania stawów różni się od tego, który ma poprawiać jędrność i elastyczność skóry.

Kolagen morski często stanowi bazę suplementów diety. Jest on pozyskiwany ze skór ryb. Ma on niewielką cząsteczkę, która jest dobrze absorbowana przez organizm, dzięki czemu jego działanie jest zauważalne. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego często występuje w postaci proszku, a także tabletek. Jego czysta postać poprawia wygląd skóry, a także włosów i paznokci. Warto pamiętać, że dodatek witaminy C zwiększa jego przyswajalność, dlatego spożywanie produktów zawierających ją jest wskazane. Można również przyjmować ją w postaci suplementu diety, jednak przed jego włączeniem należy sprawdzić, czy produkt z kolagenem już jej nie zawiera. 

Istnieje również kolagen wołowy, który także znajduje się w wielu suplementach diety. Pozyskiwany jest ze skór bydląt, które są bogate w to białko. Kolagen typu II i III zazwyczaj pochodzi od tych zwierząt, dlatego sprawdzi się u osób trenujących, po urazach, a także chcących zregenerować swoje stawy i kości. Podobnie działa także kolagen wieprzowy.

Suplementacja kolagenu – na co zwrócić uwagę?

Po suplementy z kolagenem sięga coraz więcej osób, w szczególności kobiet, które chcą odmłodzić swoją skórę, poprawić jej elastyczność i poziom nawilżenia. Aby zobaczyć efekty, warto stosować je regularnie, przez dłuższy czas. Dzienna dawka kolagenu powinna być dopasowana do każdego indywidualnie. Szukając odpowiedniego produktu, należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych, jak:

  • zawartość substancji,
  • rodzaj,
  • forma,
  • dodatek innych substancji (witamin, mikroelementów).

Dobowa zawartość kolagenu najczęściej wynosi 4-5 g, chociaż polskie instytucje zdrowotne nie ustaliły maksymalnego dawkowania. Istnieją również produkty, w których można znaleźć kolagen w ilości 10 g. Warto jednak rozpocząć suplementację od niższych wartości i w razie potrzeby zwiększać ją. 

Kolagen różni się również formą. Może być on produkowany w postaci hydrolizowanej i liofilizowanej. Liofilizacja polega na całkowitym zamrożeniu substancji i pozbycie się z niej wody. Dzięki temu białka kolagenowe zachowują swoje cenne właściwości. Preparaty zawierające kolagen liofilizowany często mają wyższą cenę, a także skuteczność. Hydrolizacja polega na rozbiciu cząsteczek tego białka na pojedyncze aminokwasy, jak glicyna i prolina oraz hydroksyglicyna i hydroksyprolina. Jednak zarówno jedna firma, jak i druga podobnie wpływa na organizm. 

U osób po urazach czy leczeniu ortopedycznym sprawdza się kolagen w formie iniekcji. Trafia on bezpośrednio do tkanki, dzięki czemu działanie jest ukierunkowane na określone miejsce. Podobne działanie ma kolagen wstrzykiwany w skórę podczas zabiegów medycyny estetycznej. Pełni on rolę wypełniacza, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta, gładsza, a policzki podniesione. 

Suplementy z kolagenem często występują wraz z dodatkiem kwasu hialuronowego lub witaminy C. Kwas hialuronowy poprawia nawilżenie skóry. Tak samo jak kolagen, naturalnie występuje w organizmie, a jego ilość maleje wraz z wiekiem. Witamina C zwiększa natomiast wchłanialność tej substancji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *