Przejdź do treści
Strona główna » Czym są kwasy Omega 6? Lek czy suplement?

Czym są kwasy Omega 6? Lek czy suplement?

Zapewnienie organizmowi optymalnej ilości kwasów Omega 6 przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Czym są te kwasy i jakie preparaty wybrać, aby wzbogacić swoją dietę w te związki?

Czym są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe?

Kwasy tłuszczowe dzielimy na dwie grupy. Pierwszą stanowią kwasy nasycone, nieposiadające wiązań podwójnych. W drugiej grupie znajdują się kwasy nienasycone czyli takie, które w budowie swojej cząstki posiadają jedno bądź więcej wiązań podwójnych.

Omega 6, podobnie jak Omega 3 i 9, zalicza się do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Trzeba podkreślić, że słowo “niezbędne” nie jest tu przypadkowe, gdyż kwasy z rodziny Omega odgrywają istotne funkcje w organizmie. Niestety ten nie jest w stanie samodzielnie syntezować kwasów tłuszczowych o kilku wiązaniach podwójnych. Z tego powodu codzienna dieta powinna zawierać produkty spożywcze, które są bogatym ich źródłem.

Warto też powiedzieć, że różnica pomiędzy tymi kwasami z rodziny Omega polega na odmiennym położeniu wiązania podwójnego pomiędzy atomami węgla. W przypadku Omega 3 znajduje się ono przy trzecim węglu, z kolei Omega 6 ma to wiązanie przy węglu szóstym. Kwas tłuszczowy Omega 9 ma tylko jedno wiązanie podwójne, które znajduje się przy dziewiątym atomie węgla.

Naturalne źródła kwasu tłuszczowego Omega 6

Do składu Omega 6 zalicza się kwas gamma-linolenowy (GLA), kwas arachidonowy (AA, ARA) oraz kwas linolowy (LA). Ich bogatą zawartość ma wiele produktów spożywczych które są powszechnie używane każdego dnia. Najlepszym tego przykładem są oleje roślinne. W słonecznikowym, arachidowym, sojowym, kukurydzianym, rzepakowym oraz sezamowym można znaleźć najwięcej kwasu linolowego. Z kolei pestki czarnej porzeczki, nasiona wiesiołka, konopi i ogórecznika są cennym źródłem kwasu gamma-linolenowego. Spożywając drób oraz jaja można natomiast dostarczyć organizmowi kwas arachidonowy.

Korzystając na co dzień z olei roślinnych trzeba jednak pamiętać o tym, iż ich obróbka cieplna może zmniejszyć lub całkowicie zneutralizować właściwości kwasów tłuszczowych Omega 6. Zaleca się zatem dodawanie ich do potraw w postaci pierwotnej, na zimno, zamiast używać ich jedynie do smażenia.

Oczywiście źródeł egzogennego kwasu tłuszczowego z rodziny Omega jest znacznie więcej. Jego sporą dawkę można dostarczyć organizmowi wzbogacając swoją codzienną dietę o oliwę z oliwek,  tofu, awokado, sezam, orzechy włoskie, migdały oraz pestki dyni i słonecznika. Dobrym wyborem są również margaryny roślinne.

Rola Omega 6 w organizmie ludzkim

Kwasy tłuszczowe wchodzące w skład Omega 6 mają kluczowe znaczenie w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka. Kwas gamma-linolenowy odpowiada między innymi za stan skóry. Jego niedobory mogą skutkować zwiększoną utratą wody, pogorszeniem się jej elastyczności i gorszej regeneracji.

Niemałe znaczenie dla organizmu ma kwas linolowy, który ulegając metabolizmowi wpływa pośrednio na przemianę materii. Jego właściwości mogą być również pomocne przy łagodzeniu skutków cukrzycowych, choć niektóre badania wykazały, że lepsze wsparcie na tym podłożu daje kwas γ-linolenowy.

Kwas arachidonowy jest zaliczany do grupy budulcowej, gdyż jest jednym ze składników fosfolipidów błon komórkowych oraz fotoreceptorów w siatkówce oka. Jest on również prekursorem prostaglandyny i leukotrieny, a co za tym idzie, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, jak i również zapobiega powstawaniu różnych stanów zapalnych. Trzeba także wiedzieć, że kwas arachidonowy jest bardzo istotnym elementem w procesie kształtowania się mózgu płodu oraz dzieci.

Omega 6 – jaki preparat wybrać?

Kwasy tłuszczowe z grupy Omega 6 mają wielowymiarowe znaczenie dla prawidłowej pracy organizmu. I choć ludzki organizm nie syntezuje ich samodzielnie, to przy zdrowej i zróżnicowanej diecie nie trzeba dodatkowo suplementować tych związków chemicznych. Jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się wskazania medyczne do zwiększenia podaży kwasów Omega 6.

Fachowa literatura podaje, że m.in. suplementacja kwasu gamma-linolenowego może być pomocna przy walce ze zmianami skórnymi w postaci przesuszenia czy świądu. Kwasy z rodziny Omega mogą stanowić również dodatkowe wsparcie leczenia chorób związanych z układami sercowo-naczyniowym oraz nerwowym.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających kwasy Omega 6. Są one pod postacią suplementów diety, a nie leku, zatem można je zakupić bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, że suplementy mają na celu uzupełnienie diety w wybrane składniki. Nie działają one leczniczo na schorzenia, a jedynie mogą wspomagać leczenie. Najczęściej preparaty te mają w swoim składzie całe spektrum kwasów z rodziny Omega. Na co zwrócić uwagę przy wyborze suplementu?

Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na skład danego preparatu. Niektóre suplementy mogą zawierać niską dawkę kwasów tłuszczowych Omega, a w zamian za to oferować składniki będące wypełniaczami, które w żaden sposób nie wpływają na prawidłową pracę organizmu. Najlepszym wyborem będą zatem suplementy standaryzowane na kwasy Omega 3 i 6. Takie produkty mają potwierdzoną ilość i jakość substancji czynnej, dzięki czemu można mieć pewność skuteczności jej przyswajania przez organizm.

Warto też wiedzieć, że nadmiar kwasów Omega 6 w stosunku do Omega 3 może prowadzić do zaogniania niektórych schorzeń, których w optymalnym stężeniu przeciwdziałają. Z tego powodu ważne jest, aby wybierając suplement diety zwrócić uwagę na zawartość obu związków. Stosunek Omega 6 do Omega 3 powinien wynosić 5:1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *